1 grudnia 2024
Betlejem (Bet-lehem - oznacza: dom chleba) leży na południe od Jerozolimy w Judei. Starożytne miasto Betlejem znajdowało się pośrodku ziemi Judy i było początkowo nazywane Efrata (oznacza: urodzajna). Innymi jego nazwami były: Bethlehem Efrata, Bethlehem Judah i Miasto Dawida. Miasto zamieszkuje obecnie ok. 30 tys. osób, w większości Palestyńczyk…
więcej3 listopada 2024
Odpusty w Kościele Katolickim W historii narosło wiele opinii na temat odpustów Były czasy, w których poprzez niewłaściwe ich traktowanie dochodziło do bardzo poważnych nadużyć. Dzisiaj, a już właściwie podczas trwania Soboru Watykańskiego II, zorientowano się, że odpusty są zbyt ważną sprawą, by przejść obok nich obojętnie. Z tej racji Paweł VI …
więcej28 kwietnia 2024
Pierwsza Komunia św. ze klasą w obcej parafii, czy we własnej parafii? Już w czerwcu rodzice zapisują dzieci na katechezę sakramentalną. Pojawia się problemy z określeniem miejsca, w którym dziecko miałoby się przygotowywać i przyjąć uroczyście po raz pierwszy komunię świętą i w sposób pełny uczestniczyć w Eucharystii. Pod tym względem nasza die…
więcej27 kwietnia 2024
Chodzę do spowiedzi od wielu lat, ale mam problem z jednoznacznym określeniem co jest grzechem ciężkim (śmiertelnym) a grzechem lekkim? -- Karolina Według definicji katechizmowej: Grzechem nazywamy dobrowolne i świadome odwrócenie się od Boga. W naszych czasach wielu ludzi nie dostrzega swojego grzesznego postępowania. Szuka rozwiązania swoich …
więcej25 kwietnia 2024
Od czasów apostolskich do edyktu mediolańskiego (313) Opisy ustanowienia Eucharystii przez Chrystusa znajdujemy w Piśmie Świętym na kartach Ewangelii (Mt 26, 2630; Mk 14, 2225; Łk 22, 1420). Potwierdzają one zgodnie, że Jezus polecił swoim uczniom przygotować Paschę w Jerozolimie. Przedstawiają słowa i czyny Jezusa, które odnosiły się do sposobu…
więcej4 stycznia 2024
Katechizm Kościoła Katolickiego zwraca uwagę na ścisłe powiązanie bierzmowania z chrztem. Dlatego kandydaci zachowają imię chrzcielne. Zaleca się także, aby ich świadkiem był rodzic chrzestny. Zewnętrznym znakiem łączącym trzy sakramenty chrześcijańskiego wtajemniczenia, obok imienia, rodzica chrzestnego jest biała szata, którą otrzymuje nowo ochr…
więcej zdjecia27 grudnia 2023
Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że w niedzielę należy powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych. Okazuje się, że pojęcie to budzi wiele dylematów. Bo czy nauka w niedzielę to grzech? A co z pracą w ogródku, która sprawia mi frajdę i jest formą relaksu - czy powinnam się z tego spowiadać? Jakiś czas temu umówiłam się na wywiad…
więcej22 lutego 2023
Weszliśmy w kolejny okres liturgiczny – Wielki Post. Jest tuż tuż, już wyłania się zza zakrętu. Ma on nam wszystkim pomóc przygotować się na przeżycie Triduum Paschalnego i Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa. Co zrobić, aby ten czas przeżyć? Wyspowiadaj się Zaczynając Wielki Post, chcąc go dobrze przeżyć po prostu trzeba zrobić porządek. A n…
więcej2 stycznia 2022
O Lourdes - miasteczku leżącym u stóp Pirenejów - zrobiło się głośno dzięki Matce Bożej. Maryja ukazała się tam w 1858 r. Bernardzie Marii Soubirous, zwanej przez bliskich Bernadetą. Rodzina dziewczyny była bardzo biedna. Sześć osób (rodzice i czworo dzieci) mieszkało w dawnej celi więziennej. Ojciec nie pracował. Zdarzało się, że młodszy brat Ber…
więcej28 grudnia 2021
Bóg stał się człowiekiem, podobnym nam we wszystkim oprócz grzechu. Cud Wcielenia ukazuje jak bardzo Bóg ukochał człowieka. Prawdę tę kontempluje Kościół 25 grudnia, w uroczystość Bożego Narodzenia. "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał, aby każdy, to w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" - czytamy w Ewangelii św. Jana (3,16)…
więcej28 października 2021
Czy odmawiając modlitwę "Ojcze nasz" zastanawiasz się czasem, jaki sens mają słowa "nie wódź nas na pokuszenie"? Ta prośba jest często niewłaściwie rozumiane, a próby przełożenia greckiego terminu "peirasmos" (próba, doświadczenie, pokusa) na nowożytne języki zawsze sprawiały problemy. Prośba ta ma w sobie coś niezrozumiałego. Jak Ojciec, Święty …
więcej30 marca 2021
I wreszcie ostatni z grzechów głównych: lenistwo. Dość często oskarżamy się o to, że jesteśmy leniwi. Za mało czasu poświęcamy sprawom ważnym - nauce, pracy, rodzinie, a za dużo trwonimy go na oglądanie telewizji, siedzenie przed komputerem, bezmyślne obijanie się, odkładanie wszystkiego na później... Jestem człowiekiem leniwym. Pewnie większość…
więcej26 marca 2021
Przedostatni na liście siedmiu grzechów głównych jest gniew. Muszę powiedzieć, właśnie owocem gniewu są głoszone przeze mnie wielkopostne rozważania. Gniew, którą odczuwam, próbując pomóc ludziom obarczonym ciężarami, które sami sobie nałożyli na barki, nie rozumiejąc ani Boga, ani Kościoła, ani nawet samych siebie. Gniewam się na nich, że domaga…
więcej20 marca 2021
Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu to piąty z siedmiu grzechów głównych. Średniowieczna teologia rozróżniała aż pięć jego odmian: nimis, studiose, laute, prepropere i ardenter, co znaczy: jeść zbyt wiele, w sposób wyszukany i kosztowny, przedwcześnie, łapczywie. Trudno więc nie zgodzić się z twierdzeniem, że wieki średnie znały zasady zdrowego ż…
więcej12 marca 2021
Jednymi z najmocniej oddziałujących na wyobraźnię fragmentów Pisma Świętego są często pojawiające się na kartach Nowego Testamentu szczegółowe opisy dokonywanych przez Jezusa cudów. Jednak, podczas rozmów we Wspólnocie Szkoły Biblijnej, czy Kręgu Biblijnego wyczuwam czasem jakąś niechęć do opisywanych przez Ewangelistów zdarzeń dotyczących spekta…
więcej5 marca 2021
Trzecim z siedmiu grzechów głównych jest nieczystość łać. luxaria. Nieporządek, jakiego doświadczamy w tej tak intymnej dla każdego człowieka sferze, boli najbardziej. Prawie zawsze grzechy związane ze sferą seksualną są obciążone ogromnym poczuciem winy - często nieproporcjonalnym do rzeczywistego zła. Tymczasem Bóg nie chce, abyśmy takie ciężar…
więcej25 lutego 2021
Przypomnę, że po łacinie siedem grzechów głównych nazywamy SALIGIA, od pierwszych liter łacińskich nazw grzechów. Pokrótce zwróciliśmy uwagę na pychę – łać. Superbia, zwracając uwagę, że jest to grzech jakby niezauważalny przez pyszałka. Dziś zwróćmy uwagę na chciwość – łać. Avaritia, Pamiętam, w latach mojej wczesnej młodości, zanim jeszcze wst…
więcej10 lutego 2021
Początkiem pychy człowieka jest odstępstwo od Pana, gdy odstąpił sercem od swego Stworzyciela. Albowiem początkiem pychy - grzech, a kto się da jej opanować, zalany będzie obrzydliwością. (Syr 10,12-13 oraz Łk 18,9-15) Nie bez kozery pycha jest pierwszym z siedmiu grzechów głównych. Średniowieczna scholastyka traktowała ją jako najgorszy z m…
więcej31 maja 2020
Wypełniła się obietnica Chrystusa: nie zostawił nas samych, ale zesłał do naszych serc Ducha Pocieszyciela. Od dnia Pięćdziesiątnicy ciągle Go posyła wszystkim, którzy Go o to proszą i nie zamykają się na Jego działanie. Jezus, który wstąpił do nieba i zasiadł po prawicy Ojca, aby nieustannie wstawiać się za nami, jest również obecny wśród nas prz…
więcej11 kwietnia 2020
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO Liturgia domowa Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny, matka lub ktoś z domowników rozpoczyna modlitwę znakiem krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wszyscy odpowiadają: Amen. …
więcej26 marca 2020
MISERICORDIA DEI LIST APOSTOLSKI W FORMIE MOTU PROPRIO - JANA PAWEŁA II O NIEKTÓRYCH ASPEKTACH SPRAWOWANIA SAKRAMENTU POKUTY Z miłosierdzia Boga, Ojca pojednania, Słowo stało się ciałem w najczystszym łonie Najświętszej Panny Maryi, aby zbawić swój lud od jego grzechów (Mt 1, 21) i otworzyć mu drogę wiecznego zbawienia. Tę misję potwierdza św…
więcej27 grudnia 2019
Hymn „Chwała na wysokości Bogu” jest jednym z najstarszych hymnów kościelnych. Często nazywany jest także „hymnem anielskim”, od pierwszych wykonawców. Jest on w kościele wschodnim nazywany „doksologią większą”, gdyż przedstawia Mszę św. jako ofiarę pochwalną i przebłagalną, której adresatem jest sama Trójca Święta. Hymn „Chwała…” powstał w…
więcej8 grudnia 2019
Z objawieniami Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle związane jest nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. O tej szczególnej godzinie objawiająca się Matka Boża powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe obchodzono Godz…
więcej2 grudnia 2019
To pytanie intryguje osoby, które pamiętają poprzednią wersję przykazań kościelnych, w których piąte przykazanie nakazywało: „W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać.” Natomiast obecne przykazanie Kościelne dotyczące postów i praktyk pokutnych, brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkieg…
więcej23 kwietnia 2014
ŚWIĘTY WOJCIECH – GŁÓWNY PATRON POLSKI Wojciech urodził się ok. 956 roku w Lubicach (Czechy). Według pierwotnych planów ojca miał być rycerzem. Ostatecznie o przeznaczeniu św. Wojciecha do stanu duchownego zdecydowała jego choroba. Rodzice złożyli ślub, że gdy syn wyzdrowieje, będzie oddany Bogu na służbę. Jesienią 996 roku Wojciech postanowił …
więcej9 lutego 2014
Panie, od ponad 65 lat dajesz mi bezcenny dar życia; od momentu moich narodzin nieustannie spływa na mnie Twoja łaska i nieskończona miłość. Minione lata były mieszaniną wielu radości, prób, postępów, porażek, problemów zdrowotnych i zmartwień, w sposób właściwy każdemu z nas. Z Twoją łaską i pomocą mogłem pokonywać te przeszkody i zdążać do Ciebi…
więcej6 czerwca 2013
Polecamy dwie audycje traktujące o leczeniu niepłodności.
więcej