Ruch Rodzin Nazaretańskich (RRN) jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin założonym w Warszawie w celu pogłębienia życia Ewangelią oraz komunii z Jezusem Chrystusem przez Maryję w codzienności. (Encyklopedia Katolicka KUL)
Nasza tożsamość
Wzorem dla nas jest życie Świętej Rodziny z Nazaretu, która uczy nas, że świętość realizuje się w codzienności przeżywanej z Bogiem i w braterskiej wspólnocie.
-
Pragniemy, by centrum naszego życia stanowiła Eucharystia, w której dociera do nas i udziela się nam całe Boże życie. Częsty, a nawet codzienny, udział w Mszy św., adoracja Najświętszego Sakramentu oraz oczekiwanie na spotkanie z Chrystusem w Eucharystii mają nas prowadzić do eucharystycznego stylu życia.
-
Ruch powstawał wokół konfesjonału. Mając świadomość potrzeby nieustannego nawracania się, korzystamy często, przynajmniej raz w miesiącu, z Sakramentu pokuty, który może przybrać formę stałego spowiednictwa. W miarę potrzeby duchowej istnieje też możliwość korzystania z kierownictwa duchowego.
-
Podejmując wolę Zbawiciela zawartą w Testamencie z Krzyża wyrażoną słowami: „Oto Matka twoja” (J 19,27), za przykładem św. Jana Apostoła, pragniemy żyć w komunii z Maryją i w tej komunii upatrujemy drogę do pełnego zjednoczenia z Chrystusem.
-
Duchowość Ruchu czerpie inspiracje z duchowości karmelitańskiej, a zwłaszcza z „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego, z orędzia Bożego Miłosierdzia przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, z przesłania Matki Bożej z Gadalupe do św. Juana Diego oraz z nauczania św. Jana Pawła II i jego osobistego zawierzenia się Maryi.
-
Pragnienie życia duchowością Ruchu możemy potwierdzić przez złożenie Aktu oddania się Matce Bożej na wyłączną służbę Kościołowi, który zawiera w sobie istotę duchowości Ruchu.
-
Misją Ruchu jest prowadzenie jego członków drogą życia wewnętrznego do świętości oraz aktywny udział w apostolskiej misji Kościoła, podejmując wezwanie do nowej ewangelizacji. Pomoc w dążeniu do świętości skierowana jest do osób wszystkich stanów, a zwłaszcza ku rodzinie.
-
Kapłani posługujący w Ruchu tworzą wspólnotę kapłańską, która jest istotną pomocą w ich formacji duchowej.
Wspólnota RRN w naszej parafii powstała w 2004 r. Pierwsze spotkanie miało miejsce 15 września, a pierwszym opiekunem grupy był ks. Piotr Bonin. Obecnie opiekunem grupy jest ks. kanonik Piotr Libiszewski.
Nasza formacja przebiega na spotkaniach cotygodniowych, podczas których czytamy teksty proponowane przez Koordynację Krajową RRN, rozważamy je i dzielimy się w grupie. W tym roku pracy była to książka „Z Maryją pod jednym dachem". Część I. "Wziąć Maryję do siebie” – opracowana na podstawie tekstów o. Emila Neuberta.
Raz w miesiącu spotykamy się z wszystkimi grupami naszej diecezji na dniu skupienia, pod opieką ks. Pawła Jakimcio – diecezjalnego moderatora ruchu.
Uczestniczymy też w rekolekcjach, najczęściej latem, trwających około tygodnia – to jest zwieńczenie roku pracy w grupach i czas nabrania sił duchowych na następny rok.
Dla nowych osób, pragnących zapoznać się z Ruchem Rodzin, czymś najlepszym jest udział w letnich rekolekcjach. Wielu z nas dzięki nim pogłębiło wiarę i rozpoczęło życie duchowe.
Polecamy striny internetowe RRN: