
W Częstochowie odbył się w dniach od 26 do 29 września XIV Ogólnopolski Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio. Z naszej grupy uczestniczyła w Kongresie delegacja 4 osób. Do tej pory Kongresy odbywały się w Tenczynie. Po raz pierwszy w tym roku na Jasnej Górze, aby większa ilość osób zaangażowanych w życie Grup Modlitwy mogła wziąć w nim udział, a bliskość Sanktuarium Królowej Polski pomogła uczestnikom jeszcze głębiej przeżywać kongresowe spotkania.
Pierwszego dnia, nastąpiło zakwaterowanie, kolacja, a następnie powitanie wszystkich uczestników przez organizatora Kongresu Tomasza Duszyca – ojca kapucyna z Tenczyna, asystenta krajowego Grup Modlitwy Ojca Pio. O godzinie 19 uczestniczyliśmy w Eucharystii w Kaplicy Domu Pielgrzyma. Podczas kazania dowiedzieliśmy się, że trzeba słuchać Pana Boga. Bóg chce nas zmieniać, chce abyśmy byli jak Jezus Chrystus. Mamy stać się doskonali. Obyśmy nie przespali łaski, którą Bóg chce nam dać. Bądźmy czujni, zasłuchani, uważni, bo Bóg może przestać do nas mówić. Spotkanie na Kongresie pod hasłem ”Wierzę w Syna Bożego” to jest czas łaski.
O 21 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po spotkaniu z Matką Bożą przyjemnie było udać się na spoczynek.
Dzień następny rozpoczęliśmy Jutrznią, a po śniadaniu udaliśmy się do Kaplicy na pierwszą konferencję. Tomasz Duszyc wprowadził nas w nowy rok formacyjny pod hasłem „Pan mój i Bóg mój”. Ojciec Tomasz namawiał nas do zastanowienia się nad osobistą relacją pomiędzy sobą a Jezusem. Jakie jest moje zaangażowanie? Moje życie z wiarą do Jezusa Chrystusa? Przecież Jezus odkupił nas na krzyżu.
Następnie Ojciec Tomasz podał program Kościoła w Polsce na lata 2013 – 2017 i wprowadził nas w kolejny rok pracy. Symbolem tego roku będzie światło. Przyszły rok – to rok nawrócenia. Następny, to wiara w Jezusa w szkole Ojca Pio. Na spotkaniach w grupach Ojca Pio, Ojciec Tomasz zaproponował 12 tematów do rozważań na naszych comiesięcznych spotkaniach.
1. Co znaczy wierzyć w Jezusa? W grupach Ojca Pio uczymy się nowej jakości życia.
2. Jezus obecny. Osobista relacja z Jezusem.
3. Jezus jako słodki oblubieniec. Nauczanie jak kochać Jezusa.
4. Jezus ukrzyżowany. Pozwolił dać się ukrzyżować.
5. Jezus Chwalebny. Odkupienie.
6. Jezus, który posyła. Należy dzielić się swoją relacją z Jezusem.
7. Jezus w mistycznym ciele – kościele. Ojciec Pio kochał kościół tak jak Jezus.
8. Jezus w Eucharystii.
9. Wiara w Jezusa w szkole Maryi. Jezus jest Synem Maryi.
10. „Sucha wiara” w Jezusa. Ogołocona, sucha wiara. Trudne momenty. Zawsze jesteśmy otoczeni przez Jezusa.
11. Jezus w modlitwie osobistej.
12. Jezus w drugim człowieku, w cierpiącym człowieku.
Na koniec konferencji Ojciec Tomasz przytoczył cytat Ojca Pio: „ Niech Jezus zawsze będzie w Twojej duszy, w Twoim sercu. Niech Jezus zawsze będzie przed Twoimi oczyma. Niech On zawsze będzie Twoim początkiem, Twoim centrum i Twoim celem. Niech wchłania całe Twoje życie.”
Po przerwie braliśmy udział w II Konferencji, którą poprowadził ojciec Jan Kania z Częstochowy.
Temat konferencji: ”Jesteśmy darem dla siebie”.
Na podstawie opowieści o Marcie i Marii, dwóch siostrach, ojciec Jan opowiadał jak słuchamy słowa Bożego. Modlitwa i działanie.
Chrystus przychodzi do sióstr Marty i Marii. Marta nakrywa do stołu, Maria siada u stóp Chrystusa i słucha słów Ewangelii. Marta jest zapracowana. Marta góruje, uważa że robi wiele i dobrze.
Zbyt często sądzimy innych. Zawsze wiemy lepiej. Ciągłym problemem jest kto ma rację. Marta jest tą, która wie lepiej. Chce ustawiać Pana Boga. Maria słucha słowa Bożego.
Na ile mamy postawę Marii? Otwierajmy uszy na Słowa Boże. Wszystko co robimy, ma wypływać z głębi Pisma Świętego. A my? Na ile znamy te słowa?
Po Konferencji mieliśmy czas dla siebie i na obiad. O godzinie 15 w Kaplicy odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po modlitwie, asystenci diecezjalni dzielili się swoimi świadectwami.
Z Diecezji sandomierskiej, łowickiej, rzeszowskiej, kaliskiej i katowickiej.
Ojciec Piechuta z Tenczyna podzielił się słowem Bożym.
Nastąpiły świadectwa animatorów. Jak pomaga wiara? O cudownej relikwii Ojca Pio.
Animator z Żor opowiedział historię dziewczynki, która z grupą koleżanek i kolegów szła na rekolekcje. Jadący kierowca uderzył w grupę. Nieprzytomna dziewczynka trafiła do szpitala. Rodzinie natychmiast przekazano relikwie Ojca Pio. Dziecku nie dawano szans na życie. Jednak – po przebudzeniu Agatka powiedziała, że widziała we śnie Ojca Pio i Ojca Świętego.
Długo trwała rehabilitacja, po której dziewczynka wróciła do życia.
Następnym punktem było powitanie uczestnika Kongresu Giulio Michele Siena z San Giovanni Rotondo. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „La Casa Solliero Della Sofferenza”, dyrektorem biura prasowego Domu Ulgi w Cierpieniu.
O godzinie 17.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się Eucharystia a o 21 Apel Jasnogórski.
Tak zakończył się następny dzień naszego pobytu. W czasie przerw a także późnym wieczorem mieliśmy możliwość spotkań w kawiarence specjalnie zorganizowanej dla uczestników Kongresu.
Dzień następny – sobotę, rozpoczęliśmy Jutrznią, a po śniadaniu III Konferencję poprowadził Giulio Siena tematem „Wiara w życiu Ojca Pio”. Pan Giulio był ministrantem przy Ojcu Pio. Opowiadał o zwyczajach. Ministranci, uczniowie II klasy spowiadali się u Ojca Pio. Na koniec mszy Świętej Ojciec Pio zawsze modlił się do Archanioła. Gulio Siena mówił też o Domu Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo. Ten dom przynosił wielu ludziom ulgę. Tam jest doświadczenie miłości. Ojciec Pio był przezroczystością Boga. Często mamy pokusy, które są czasem próby. Wiara jest najbardziej atakowana. Dusza powinna kroczyć w czystej modlitwie.
Tego dnia o godzinie 11, przemówił również Henryk Ciskowski o dziele pomocy Świętego Ojca Pio w Krakowie. Mówił o bezdomności. Bezdomność jest chorobą społeczną. Osoby bezdomne to osoby, które nam przeszkadzają. Są jednak ludzie, którzy chcą pomóc tym osobom.
W 2004 roku w Krakowie powstały dwa baraki dla bezdomnych.
Siostry zakonne dały teren za darmo dla ubogich. W tym miejscu powstał dom „Dzieło pomocy Świętego Ojca Pio”. Jak Pan Bóg chce, to wszystko da się zrobić. W domu tym znajduje się pralnia, kuchnia, jadalnia, łaźnia, garderoba, ambulatorium. To dzieło powstało z datków ludzi. W 2010 roku powstała Poradnia Psychologiczno – Psychiatryczna. Powołany został też punkt konsultacyjny. Ludzie znajdują tam pracę. Oprócz tego jest wiele innych inicjatyw jak: dyskusyjny Klub Filmowy „Loretanin”. Co niedzielę spotykają się bezdomni i dzielą się słowem. Jest też dla rodzin ubogich klub AA, gdzie przechodzą terapię. Uczy się rodziny kultury, etyki wg hasła: ”wszystko co robimy dla Chrystusa to i tak za mało”. Fałszem jest, że bezdomność to wybór. Wiele możemy zrobić dla ludzi, którzy żyją inaczej.
Uczestnicy Kongresu również dołożyli cegiełkę na dom, który ciągle się dobudowuje.
Brat Paweł Deperski poinformował, że powstał portal pod hasłem „Bóg kocha grzesznika, chcemy Ci o tym powiedzieć”. Portal o smaku cappuccino przekazuje najświeższe wiadomości.
kapucyni.pl
www.audiobooki. kapucyni.pl
Po obiedzie wyjechaliśmy autokarami na Przeprośną Górkę. Tam w nowej Świątyni przy relikwiach Ojca Pio odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie metropolita Częstochowski poprowadził Drogę Krzyżową. O godzinie 18 uczestnicy Kongresu uczestniczyli w Eucharystii.
Późnym wieczorem wróciliśmy na Jasną Górę na Apel Jasnogórski.
O godzinie 22 ksiądz Ludwik Maria Kordoń poprowadził konferencję na temat „Wiara rodzi się ze słuchania”.
Po konferencji poprowadziliśmy różaniec w intencjach przywiezionych przez nas. Oczywiście również modliliśmy się w intencji naszej grupy i naszego księdza Piotra.
O północy uczestniczyliśmy w Eucharystii.
O godzinie 2 ksiądz Zbigniew Bańkowski nawoływał nas w Godzinie Miłosierdzia do słów „Pan Mój i Bóg Mój”.
O godzinie 3 odbyło się Nabożeństwo przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela.
O 4.30 nastąpiło pożegnanie uczestników. Ojciec Piechuta i ojciec Duszyc zakończyli Kongres i zaprosili na następny, który odbędzie się za rok w dniach od 25 do 28 września. Te spotkania kongresowe jak i rekolekcyjne tworzą formacje chrześcijaństwa.
Grupy Modlitwy zapewniają swym członkom rozwój duchowy i formacyjny, tak aby były w świecie „źródłami światła”, „szkołami wiary, ogniskami miłości”, zgodnie z zamysłem założyciela.
Uczestnictwo w formacji Kościoła, przebaczenie, wspólna modlitwa, dzielenie się wiarą daje nam stabilizację. Trzeba dzielić się wiarą. Cel formacji dotyka wszystkiego, nawet miłości do drugiego człowieka. Celem formacji chrześcijańskiej jest powołanie do świętości. Zjednoczenie z Bogiem. Pogłębianie wiary. Poznawanie osoby Ojca Pio.
Sprawozdanie z Kongresu sporządziła
Grażyna Pierzgalska
Nowości biblioteczne:
„Poradnik duchowy Ojca Pio”
„Poszukiwacze Bożego Miłosierdzia” – rozmowy o Bogu
„12 kroków z Jezusem” – uzależnienia
„Koptowie” – chrześcijanie w Egipcie